טבעות אירוסין-מבוא

מושגים בסיסיים אודות טבעות אירוסין

 

כאשר אנו מתכוונים לבחור טבעת אירוסין לבת הזוג, ישנן פרמטרים רבים הכלולים בבחירה. כיום חברות רבות מציעות סוגים רבים ושונים של טבעות אירוסין; החל מדוגמאות שונות של עיצובים ,סוגים שונים של זהב , וכמובן סוגים שונים של יהלומים . במאמר זה נדון בקצרה אודות המרכיבים השונים  בטבעות אירוסין ,ונסביר בתימצות את מאפייני הטבעת ותמחורה.


כאמור , טבעת אירוסין , לרוב משלושה מרכיבים עיקריים :
1.
הטבעת עצמה – ז"א, עיצוב הטבעת ,
2.
סוג הזהב(14 קראט ,18 קראט) וצבעו (לדוגמא זהב צהוב , זהב לבן , זהב ורוד).
3.
היהלום המרכזי.


המרכיב העיקרי שיקבע את מחירה של הטבעת הוא היהלום; ליהלום עצמו ישנם פרמטרים רבים ושונים הקובעים את מחירו.

אז היכן מתחילים?

חשוב , לפני שבוחרים בטבעת אירוסין ,בראש ובראשונה לקבוע את התקציב . זה יעזור הרבה בבחירת טבעת מתאימה , וימנע מאיתנו ככאב ראש ולפעמים כאב לב..


לאחר שהגדרנו לעצמנו תקציב , יש להגדיר את גודל היהלום . כמובן , שבחירת יהלום קשורה במישרין עם עיצובה של הטבעת , כיוון שישנן טבעות אירוסין שבהו היהלום שבחרנו יראה קטן ,ולעומתן ישנן טבעות אירוסין שבהן היהלום שבחרנו יראה גדול .

על מנת להקל במעט את ההתאמה בין הטבעת ליהלום , עלינו להיות קשובים ככל האפשר בבקשת בת הזוג בנושא זה, כיוון שנצטרך לשלב בין התקציב שהגדרנו לבין הגדרות בת הזוג. כמו כן , יש לציין שטבעת אירוסין יש להתאים גם על פי גובה של בת הזוג , סגנון לבוש של בת הזוג, צבע העור של בת הזוג וכמובן מידת האצבעות של בת הזוג.


לאחר שעברנו את השלב של בחירת הטבעת עצמה, נתאים לכך את היהלום שכאמור הוא המרכיב העיקרי בתקציב הטבעת. לשם כך , נגדיר כמה פרמטרים הקובעים את איכותו ומחירו של היהלום : 1. צבע היהלום

  ליהלומים , ישנם צבעים שונים המוגדרים ע"פ סקאלה המתחילה באות D ונגמרת באות M . הסקאלה למעשה מייצגת את כמות הצבע שיש בתוך היהלום ,שלרוב הדרגה הגבוהה ביותר היא חסרת כל צבע לחלוטין, ואילו התחתונה ביותר בעלת גוון צהבהב חלש .

  הצבעים D,E,F מוגדרים כנדירים ולבנים (חסרי צבע) במיוחד.

  הצבעים G,H מוגדרים אף הם חסרי צבע , אך לא באותה רמה כמו שלושת הצבעים הראשונים. רק עין מקצועית מיומנת היטב תוכל להבחין בהבדל בין צבע G לצבע E , לעין הבלתי מיומנת לא יראה הבדל כלל.

  הצבעים I,J,K , מוגדרים כצבעים בעלי גוון צהבהב קל ביותר .

  הצבעים L,M מוגדרים כצבעים בעלי גוון צהבהב קל, אשר ניתן להבחנה בעין וללא כלים מיוחדים.

  בטבעת אירוסין , לרוב, ההעדפה היא לבחור בחלק העליון של הסקאלה, אם כי לא בעליון ביותר; הצבעים G ו H הם הצבעים המבוקשים ביותר , כיוון שמחירם הוא זול בהשוואה לשלושת הצבעים הראשונים , ואין הבדל ניכר לעין .

   

 2. נקיון היהלום

  סקאלת ניקיון היהלומים היא מסובכת יותר מסקאלת הצבע , ובתוכה ישנן מרכיבים רבים הקובעים את איכות הניקיון. הסקאלה מתחילה בניקיון הידוע כ IF שהוא ראשי תיבות של המילים :Internally Flawless . שממעותו היא שאין בתוך האבן פגמים בכלל.

  הדרגות VVS1 ,VVS2 . -בדרגות אלו ישנו תכליל זעיר ומירוסקופי הניתן לראותו רק באמצעות מיקרוסקופ.

  הדרגות VS1,VS2 , -בתוך היהלום ישנו תכליל קטן מאוד , הניתן לצפייה רק באמצעות עדשה מגדלת של פי 10 או יותר.

  דרגות SI1,SI2 – בתוך היהלום ישנו תכליל קטן אחד או שתיים הניתנים לצפייה באמצעות עדשה מגדלת של פי 8 או יותר.

  דרגות I1,I2,I3 – בתוך היהלום ישנם תכלילים גדולים ומרובים , הניתנים לצפייה גם ללא עדשה מגדלת.

  הדרגה המבוקשת ביותר עבור טבעות אירוסין היא SI , כיוון שבלתי אפשרי להבחין בעין בלתי מזויינת בתכליל ביהלום מסוג זה ,
  ומחירו בהשוואה לדרגות VS ,נמוך יותר. יתרה מכך , גם בהגדלה של פי 8 , לעיתים קשה לראות את התכליל.

 3. רמת הגימור( Cut grade)

  לרמת הגימור ישנן 4 דרגות  :
  EXCELLENT , VERY GOOD ,GOOD ,FAIR

  משמעות פרמטר זה ,היא למעשה הפרופורציה בין זוויות הליטוש של היהלום . בזוויות הליטוש של האבן ישנו יחס מסוים , ויחס זה קובע את רמת החזר האור של היהלום . יהלום המוגדר כ EXCELLENT ,תחזיר אור בצורה האופטימלית ביותר . אך לרוב גם מחירו יהיה יקר במיוחד כיוון שעל מנת ללטש את היהלום בזוויות אלו היהלום יאבד ממשקלו. הדרגה המבוקשת ביותר עבור טבעת אירוסין ,היא VERY GOOD , כיוון שלעין האנושית אין הבדל בין יהלום זה ליהלום המלוטש בדרגת EXCELLENT .

 4. משקלו של היהלום

  משקלו של יהלום נמדד ביחידות משקל הקרויות קראט. קראט אחד הוא שווה ערך ל0.2 גרם . נציין כי יהלום שמשקלו מתחת לקראט , לעיתים נמדד ב"נקודות" , כאשר מאה נקודות מייצגות קראט אחד. הגודל המבוקש ביותר עבור טבעות אירוסין הוא חצי קראט (50 נקודות).

   

   

ישנם עוד פרמטרים שונים בבחירת טבעות אירוסין , אך הפרמטרים החשובים ביותר רשומים לעיל בקצרה, והם הפרמטרים המשפיעים ביותר בבחירת טבעת אירוסין.