טבעת אירוסין -האמנם?

הסבר אודות מקורות המנהג לרכישת טבעת אירוסין

 

לפעמים אנו שואלים את עצמנו -מנין הגיע המנהג של טבעות אירוסין? ואם בני הזוג לא עושים חגיגת אירוסין , עדיין צריך טבעת אירוסין?

מקור המילה


כדי לעשות מעט סדר בדברים ,נתחיל בניתוח של המילה עצמה : המילה טבעת , מהשורש ט.ב.ע , משמעותה היא להטביע במובן של להחתים; ומכאן נשתרשה המילה; כיוון שבעבר , היחידים שיעלו לחתום על גזרות מס היו המלכים , הם ענדו את החותמת על היד שלהן על מנת שרק הם יוכלו לחתום. זוהי שיטה טובה לא לאבד את החותמת ,כדי שלא יחתמו על דברים שלא אישר אותם המלך ("ונחתום בטבעת המלך" ,מגילת אסתר). ככלל, המילה טבעת בעצמה ,כנראה הגיעה ממצרית עתיקה ומקורה לא בעברית, והיא השתרבבה לתוך השפה העברית עוד מימי יציאת מצרים .


אם כן , כבר גילינו שטבעת נענדה בעת העתיקה רק על ידי מלכים . הטבעת שנקראה בשם "חותם המלך" הייתה עשויה זהב ,והייתה מעוטרת באבנים יקרות , כשבמרכזה מיוצג התבליט היחודי לאותו המלך. מכאן התחיל המנהג לענוד טבעות והתפשט הלאה , תוך כדי שההמון מחקה את תכשיטי המלך , ובראשן-טבעת המלך.

טבעות אירוסין ע"פ היהדות


במקורות היהדות ,אין אזכור לטבעת אירוסין ,אך יחד עם זאת, נהגו בזמן האירוסין לקדש את המאורסת בחפץ יקר כלשהו ,וכמו כן נהגו משפחת המאורס לתת מתנות לאבי המאורסה. לפני כ3000 שנים בערך , נחשבה מתנה זו כ"מוהר". המוהר מסמל את סוף תקופתה של האשה כרווקה, והוא מוענק לאבי הכלה ע"י אותו אחד שרוצה לסיים את רווקותה של אותה אשה- המאורס. נדגיש, כי בעבר אירוסין היו טקס שונה לחלוטין ,מהטקס של היום. באותם זמנים היו מקדשים את האשה בטקס האירוסין באמצעות חפץ יקר כלשהו , ולאחר שנה היו נושאים אותה לאשה. למרות שהגמרא במסכת קידושין מביאה כל מיני דרכים שבאמצעותן אפשר לקדש את האשה (אדמות ,בתים,שטר ) ,השימוש בטבעת אירוסין היה נפוץ כבר באותה תקופה . ישנם איזכורים כבר ביציאת מצרים לגבי טבעות שככל הנראה נחשבו לטבעות אירוסין עליהם נכתב" חח ונזם וטבעת וכומז כל כלי זהב" (שמות ,לה).


בטבעות האירוסין שהיו קיימות בעת העתיקה , היו לעיתים משבצים אבנים יקרות, ולעיתים ללא, תלוי במעמד בני הזוג. אין מניעה הלכתית גם להתחתן עם טבעת משובצת באבן או יהלום , אלא שפשט המנהג לקדש עם טבעת שעשויה זהב בלבד ,כיוון שלפעמים ערכה של אבן לא ברור(על פי ההלכה הטבעת חייבת להיות שווה לפחות פרוטה). לזהב לעומת זאת ,תמיד ישנו מחיר קבוע ,וקל מאוד לדעת אם הוא אמיתי . לכן אימצו ביהדות את המנהג של קידושין בטבעת זהב או כסף בלבד . מה גם שעל פי תורת הקבלה ,יש עניין בלקדש את הכלה בטבעת ללא אבנים וללא הפרעות כלשהן , אלא טבעת חלקה לחלוטין , על מנת לסמל את חיי בני הזוג כחלקים ונטולי הפרעות.

התפשטות המנהג

יש המייחסים את המנהג לטבעת אירוסין משובצת יהלום לתקופה שלפני כ-500 שנה, כאשר קיסר האימפריה הרומית הקדושה , מקסימיליאן , נתן טבעת משובצת יהלום כמתנת אירוסין לארוסתו. אמנם יכול מאוד להיות שזהו מקור המנהג לטבעת אירוסין משובצת יהלום , אך לא לטבעת אירוסין עצמה , כיוון שיש עדויות קודמות בהרבה לפיהן הענקת טבעת אירוסין הייתה נהוגה כבר בעולם העתיק .


כיום , הפך הטקס של הענקת טבעת אירוסין לסטטוס מסוים; כמעט לכל זוג בישראל , ישנה טבעת אירוסין , משובצת יהלום . המנהג הולך ומתפשט עוד יותר ככל שהזמן עובר , וכיום ניתן לראות אותו קיים אפילו בשכבות החלשות ביותר של החברה .


אם כן , ראינו שהענקת טבעת אירוסין למעשה כבר "התנתקה" מטקס האירוסין אליו הייתה קשורה , וכיום היא מסמלת יותר את יום הצעת הנישואין . הצעות נישואין כיום הופכות סימבוליות יותר ויותר , וגברים רבים מנסים להיות מקוריים יותר בהצעות נישואין.

כאמור המרכיב העיקרי בהצעת נישואין הוא טבעת האירוסין ,והוא מסמל את מחויבותו של הגבר להתחתן עם אשה.