על פנינים ונשים

הסבר על הקשר האדוק וההיסטורי בין נשים לפנינים

 על פנינים ונשים

 

 

"אשת חיל מי ימצא ורחוק מפנינים מכרה".. ודאי לחלק גדול מאיתנו הפסוק הזה מוכר מאוד. עוד מימים ימימה ,נודע הקשר ההדוק בין הפנינים לאשה. לא זאת בלבד שהם מקשטים את גופה של האשה , הקשר מתבסס גם כן על אלגוריות ודימויים שהוצמדו לפנינים ברבות השנים. כיוון שצבעם לרוב הוא לבן ,וצורתן לרוב עגולה , הן מסמלות טוהר, יופי ועדינות,-אותם המאפיינים שכל אשה (כמעט) מצפה לייצג בעצמה.


הקשר היחודי בין הפנינה לאשה נשען גם על מאפיינים נוספים ,מעבר לדימויים ואלגוריות שונות. שכן הפנינה, היא אבן חן אורגנית ,וככזאת האנרגיות שלה הן חמות, בניגוד לאבני חן אשר נוצרו במעבה האדמה בתהליכים פיסיקליים, ונחשבות לבעלות אנרגיה קרות יותר. מלבד זאת , מוצא הפנינה הוא במימי הים או הנהר , ומסמל יותר מכל חיים. שכן כידוע , המים הם יסוד חיוני לקיום חיים, גם אם איננו תושבי קבע -כמו הדגים, עלינו לצרוך מים בכל יום על מנת להמשיך את קיומנו . מה גם שגופנו מורכב ברובו ממים. כך שהחיבור בין הפנינה לאשה איננו מקרי והוא עמוק יותר ממה שנהוג לחשוב .


ככלל , תמיד שאפו בני האדם ל"קמע של מזל" וניתן לראות זאת גם כיום בעידן המודרני. אחת מן הדוגמאות הנפוצות כיום (מעבר לקמעות של רבנים וכו'),היא קעקועים שאנשים חורטים על בשרם. כמוכן ישנם תליונים עם סימנים שונים שבחורות נוהגות לענוד על צווארם , החל מתמונה ממוזערות של יקירי משפחה או בני זוג ועד לצורות שונות או צירופי מילים ,כגון"חי" או מוט מאוזן, “V” ,או אפילו את שמם יצוק בזהב.


במזרח למשל, נהוג לענוד על היד צמיד המורכב מאבן חן הקרויה "ג'ייד" ,אשר לדעת הסינים ,אוצר בתוכו אנרגיות חיוביות ומזל רב. כמו כן נהוג לחרוט על אבן חן זו מספרי מזל וסימנים סינים , כמו המילה "בטחון“ (平 安  או "עושר" 副 ).

גם פנינים נחשבות בקטגוריה זו לסמל המייצג מזל טוב ובמיוחד אנרגיה טהורה ונשית.


גם ניתן לראות על פי הפתיח שאף במקורות היהדות , לפנינים יש ערך רב , ואף בימי התנ"ך נהגו כבר להשתמש בהם בצורה מטאפורית ואלגורית. בולט במיוחד ספר "משלי" שבו המילה "פנינים" מוזכרת מספר פעמים,והוא למעשה אחד משני ספרים בכל התנ"ך בה מאוזכרת המילה פנינים.


אז כמו שהדגשנו , הקשר בין האשה לפנינים עמוק ושורשי ,והוא מתחיל עוד מימי קדם, וגם כיום הוא מוגדר כקשר החזק בין אשה לתכשיטיה , ראיה לזאת היא שבשאר התכשיטים לסוגיהם כגון זהב יהלומים ואבני חן , אנו יכולים למצוא גם כן בתכשיטי גברים למינהם . אבל אף פעם לא פנינים! אין גבר שיעיז לשים בתכשיטיו פנינים , כיוון שהן שייכות לממלכת הנשים בלבד.


לכן , הפנינה מוגדרת כמתנה נפלאה ומושלמת לאשה כמעט בכל חברה ותרבות .ללא קשר לעיצוב ,אם בעגילי פנינה,שרשרת ,צמיד, טבעת או תליון , הפנינה תמיד מככבת לטובה ומעשירה את התכשיט ומחיה אותו ונותנת לו נופך וברק חיוני ומוסיפה לתכשיט אנרגיות חמות בנוסף ליופי .


אם כך היתרון של הפנינים על פני כל שאר אבני החן הוא ברור: יופי וברק מדהים ,קשר הדוק וחיובי עם עולם האשה ,ואנרגיות חמות בזכות היותה אבן חן אורגנית . אם מוסיפים לכל המאפיינים האלו את המחיר הסביר שעבורו משלמים על מנת לקנות תכשיטי פנינים מגיעים למסקנה ברורה.