מדריך לקניית תכשיטי פנינים

מדריך קצר ומתומצת אודות קניית תכשיטי פנינים

 

בבואנו לקנות תכשיטי פנינה ישנם מספר כללים חשובים שעלינו לדעת ולזכור ,ובמאמר זה נפרטם :

 

א. -מיקוד החנות 

ראשית , בדוק את החנות . האם היא מפוזרת? כלומר, האם בחנות התכשיטים יש מכל וכל? או שהיא ממוקדת בנושא אחד עד שלושה נושאים (לדוגמא טבעות אירוסין+עגילי פנינים) ? לרוב, חנויות שמציעות הכל מהכל ,מכילות סחורה רבה שאינה שלהם , אלא ניתנת בקונסיגנציה לבעלי החנות ,מה שמייקר בצורה משמעותית את המחיר .כמו כן , אם התעניינת בפריט מסויים שנמצא באתר החברה ,ובהגיעך למקום נתקלת במצב שאינך רואה אף אחד מן הפריטים , ובעל החנות מבטיח להביא לך אותם תוך זמן קצר- גם כן מרמז שהוא אינו בעל הסחורה אלא ניגש לקחת אותה ממישהו אחר בקונסיגנציה. אחת הסיבות לכך שכיום ישנם הרבה חנויות שעובדות בצורה זו ,היא כיוון שאינם רוצים להשקיע , ומעדיפים להחזיק את הסחורה אצלם בקונסיגנציה, למרות המחיר המופקע , כיוון שאינם משקיעים מאומה. כך הם חוסכים בעלויות יקרות של החזקת סטוק , והופכים למעשה ליד שניה , כך שלמעשה שאנו קונים מהם ,אנו לא קונים את הסחורה מהיד הראשונה. דבר זה משפיע בצורה ישירה על מחיר התכשיט וגורם לניפוח מחירו.

 

פרט לכך , חנות שממוקדת יותר על נושא אחד עד שלושה נושאים , לרוב תהיה זולה יותר, כיוון שהיא תקנה את התכשיטים במחירים זולים יותר. לדוגמא : חנות שממוקדת בנושא פנינים , דואגת להחזיק סטוק גדול של פנינים אותו היא קונה מהיצרן במחיר סיטונאי.

מה שאין כן בחנות תכשיטים אשר אינה ממוקדת ומכילה מגוון גדול של פריטים החל בטבעות וכלה בשעונים, לא תחזיק סטוק גדול של פנינים אלא תעדיף לקנות כמה פריטים בודדים מהיצרן ,ולא תהנה מהמחיר הסיטונאי. כך שמחיר הפנינים בחנות כזו נקנה מלכתחילה במחיר גבוה מהיצרן , וסמוך ובטוח שהחברה תרצה להרוויח , וכך קיבלנו מחיר מנופח שאינו קשור למציאות (ראה לדוגמא חנויות בקניון המקומי שלך).

 

ב. -מיקום , מיקום , מיקום

אחרי שהבנו מהו התחום העיקרי של החנות ,נעבור למיקומה של החנות. בד"כ , חנויות הממוקמות באזורים יקרים במיוחד כגון רשתות גדולות או קטנות ,מביאות זאת לידי ביטוי במחירי התכשיטים. יחד עם זאת , רוב הסיכויים הם שנקבל תכשיט איכותי הן מבחינת הזהב והן מבחינת הפנינים שבו ושאר המרכיבים. חנויות הממוקמות באזורים זולים יחסית , או זולים למדי , לדוגמא שוק הזהב של טורקיה , רוב הסיכויים שנקבל תכשיט שבו הזהב אינו נאמן לחותמת שעליו (14K או 18K) .גם הפנינים לא יהיו איכותיות ויהו לרוב מדורגות בתחתית הסולם.אם כן , הנוסחא הנכונה לבחירת המיקום היא אפושהוא בינהם; לא מקום יוקרתי למדי ,ולא זול למדי ;המקום המומלץ ביותר הוא אזור שיש בו תחרות מרובה , ששם נקבל מחירים תחרותיים ואיכות טובה (לדוגמא אזור הקרובב לבורסת היהלומים) , והמיקום אינו יקר מידי כמו כיכר המדינה ,ולא זול מידי כמו דרום ת"א . נדגיש כי מקומות מרוחקים במיוחד שבהם יש חנות אחת אינם מומלצים ,כי קרוב לודאי שלחנות תהיה מונופול אזורי , ולכן לא תהיה לחנות סיבה להוזיל מחירי התכשיטים ,אלא להפך ,עד שמגיע לקוח שמעוניין לקנות ,הוא ישלם מחיר גבוה על מנת להצדיק את קיומה של החנות שלא מגיעים אליה לקוחות רבים.

 

ג. ותק 

גם לוותק החנות יש משמעות ,אם כי בנושא זה יש לציין , אין ודאות מוחלטת. ישנם חנויות ותיקות במיוחד אך הן עדיין יקרות להחריד, כיוון שהן נחשבות למותג , ובבואנו לקנות בחנות כזו , נשלם מחיר על המותג עצמו ,ולא על שוויו של התכשיט. יחד עם זאת , חשוב שלחנות יהיה ותק מסויים וניסיון עשיר בייצור תכשיטים. נדגיש ונאמר כי בחנויות יוקרה הניסיון בפנינים הוא יחסית מועט , שכן הן מתמקדות בתכשיטים הכבדים יותר ,שיכניסו לקופתם סכום גדול יותר של כסף.

 

ד. התכשיט 

כעת משעמדנו על טיב החנות
, נעבור להתבונן בתכשיט עצמו. ראשית ,עלינו להיות ממוקדים באשר לתכשיט אותו אנו רוצים לקנות. הגדרת תקציב תסייע רבות במיקוד ,אך גם תגביל אותנו למספר מוגבל של תכשיטים המיועדים לתקציבנו. אם החלטנו לדטגמא לבחור בסט של שרשרת פנינים ועגילי פנינה , עלינו להחליט קודם כל באשר לקוטר הפנינים , אשר לרוב, קובע את מחירם. ניתן כמה דוגמאות המאופיינות על ידי גודל וצבע המתאימים לחתכים שונים של אוכלוסיה.

 

אופציה א' :מתנה לבחורה בגילאי 21-29 : גודל הפנינים ינוע בין 6 מ"מ ל 8 מ"מ , כאשר הנפוץ ביותר הוא אפושהוא באמצע; 7 מ"מ נחשב למתנה מושלמת ליומהולדת או יום נישואין לבחורות בשנות העשרים לחייהם. צבע הפנינים הנפוץ ביותר הוא לבן , אך ישנו אחוז גבוה יחסית הבוחר בצבעים של ורוד , סגול-לילך , ואפרסק. כמו כן ישנם שרשראות פנינים המשלבות כמה צבעים יחדיו ןמוסיפות נופך צעיר וססגוני לתכשיט.

 

אופציה ב' :מתנה לאשה בגילאי 30-39 : גודל ממוצע לפנינים הוא בין 8 מ"מ עד ל 11 מ"מ , כאשר לרוב בוחרים בגודל של 9-10 מ"מ .קוטר פנינים גדול יותר , מקנה נופך יוקרתי יותר לתכשיט ומסמל תכשיט עשיר יותר . צבע הפנינים לרוב הוא לבן ,אך גם כאן , ישנו אחוז מסויים הבוחר בצבעים שונים כגון סגול לילך ,או שרשרת פנינים המכילה מספר רב יותר של צבעים.

 

אופציה ג' : מתנה לאשה בגילאי 40-49 : גודל ממוצע לפנינים הוא בין 9-12 מ"מ, לרוב נבחרת שרשרת בגודל של 10-11 מ"מ.כמו כן רבות בוחרות בפנינים בצורת טיפה או צורות אחרות , בנוסף לפנינים עגולות. הצבע הנפוץ הוא לבן , כאשר בפניני הטיפה רצוי לקחת צבע כסוף או אפור ,וגם שרשרת מרובת צבעים.

 

אופציה ד' : מתנה לאשה בגילאי 50+ : במקרה זה , ישנם אופציות מרובות , רוב השרשראות יהיו מתוכשטות עם צמדני זהב ויהלומים , וגם הסוגר יהיה לרוב משובץ יהלומים . אלה מאיתנו שיעדיפו לבחור משהו קלאסי ללא יהלומים , יבחרו בשרשרת שגודלה ינוע בין 12-15 מ"מ כאשר הממוצע יעמוד על 12-13 מ"מ. שרשרת פנינים בקוטר כזה כבר מדברת בעד עצמה , היא בעלת נופך יוקרתי ומשדרת יוקרה ויחודיות, לרוב השרשרת תהיה בצבע לבן או כסוף.

 

בנוסף לכל האופציות הנ"ל , ישנן אופציות רבות של עגילי פנינה , צמידים וטבעות אשר אף הן מותאמות לפי גילאים וארועים שונים, וכעת נמיין את קטגוריית עגילי הפנינה לגילאים:

 

אופציה א' : גילאי 18-23 , לרוב נבחרים עגילי פנינה בקוטר של 5.5-6.5 מ"מ , משובצות בסוגר זהב ,כאשר צבען הוא לבן וצורתן עגולה . העגיל יהיה עגיל צמוד לאוזן ,כאשר אין מסביבו קישוטים נוספים מלבד סוגר הזהב שכמעט ולא נראה חיצונית לעין.

 

אופציה ב' :גילאי 24-30 , קוטר הפנינה ינוע בין 6.5-8 מ"מ , צבען יהיה לבן וצורתן עגולה. גם כאן הפנינים היהיו צמודות לאוזן , אך יש מוסיפים ללפנינה יהלום אחד או יותר על מנת להוסיף לפנינה ססגוניות ויופי. כמו כן , רבות בוחרות בעגילי פנינה תלויים על קרס זהב כאשר הקרס משובצת יהלום בודד . אופציה נוספת היא לשבץ פנינים בצבע ורוד או סגול , במקום פנינים בצבע לבן ואף לעיתים בצורת טיפה במקום עגול . נדגיש כי בחירות אלו תלויות בסוג האירוע שלשמו קונים את העגילים ; אם מדובר באירוע מסורתי כגון חתונה , אזי עדיף לבחור את הצורה הקלאסית ביותר (צבע לבן ,צורה עגולה) . אך אם מדובר במתנה ליום נישואין ,או יומהולדת , בהחלט אפשר לגוון ולבחור בצורה שונה או צבע שונה. אגב, ישנן בחורות שמעדיפות צבע שונה מלבן , כיוון שתבע כגון סגול-לילך נחשב יותר צעיר ופחות שגרתי .

 

אופציה ג' : גילאי 31-39 , קוטר הפנינים יהיה בין 8-10 מ"מ כאשר ישנו רוב בולט הבוחר בגודל של 9 מ"מ . בדומה לאופציה הקודמת , גם כאן ישנו גיוון רב באופציות התכשיט , צורתה וצבעה של הפנינה. יתרה על כך ,בגילאים אלו , רובן ככולן מעדיפות תכשיט משובץ יהלומים כאשר לרוב הוא תלוי על זהב מעוגל או אליפטי . צורה זו ידועה בכינוי "הובס" ז"א, צורת פרסה . על החלק החיצוני של בזהב הפונה כלפי חוץ משבצים יהלומים ,ובסופה למטה מחברים את הפנינה על וו , כך שהיא תוכל לנוע בהתאם לתנועות הגוף.

 

אופציה ד' : גילאי 40+ , קוטר הפנינים ינוע בין 9- 11 מ"מ , וגם כאן, ישנם הרבה אפשריות למבחר , כאשר האופציה הנפוצה ביותר הן עגילי פנינה תלויים משובצים ביהלומים וזהב. למעשה אופציה זו היא בדומה לאופציה הקודמת רק שקוטר הפנינים גדול יותר, ורוב הנשים בגל זה מעדיפות עגילי פנינה משובצות ביהלומים .

 

 

 

 

אופציה ה' : פנינים לכלה

 

כיום , אחוז גבוה מהנשים הנישאות , רוכשות תכשיטי פנינים . אחת הסיבות לכך היא צבען הלבן וצורתן העגולה ,והאלגנטיות והיוקרה שהן משדרות. שלא בדומה לשאר סוגי התכשיטים ,רק פנינים מסמלות יופי וטוהר יחד עם אלגנטיות וחום . לכן גם ניתן לראות שרוב שמלות הכלה הן בצבע לבן , בדיוק משום שצבע זה מסמל התחלה חדשה , טוהר וזכות .לכן , ההתאמה בין פנינים לכלה היא מתבקשת , ויש גם נשים השוזרות פנינים אפילו בשמלתן ובשיערן . לכלה , גודל הפנינים המומלץ הוא בהתאם לגילה , וניתן לגזור אותו מהאופציות הרשומות לעיל. יחד עם זאת , נדגיש כי צבען של הפנינים יהיה תמיד לבן או שמנת , והן לרוב יהיו עגולות. בד"כ , כלה תענוד עגילי פנינה (צמודים או תלויים-בהתאם לבגד ולגיל) ,שרשרת פנינים , וגם צמיד פנינים של 2 או 3 שורות . כאן המקום לומר ,שצמידי פנינים המכילים יותר משורה אחת יהיו בקוטר קטן משל השרשרת או של העגילים , כיוון שבצורה פרופורציונלית , זה מתאים יותר לגודל שורש כף היד. ז"א , אין קשר בין קוטר פניני השרשרת או העגילים , לקוטר הפנינים של הצמיד , אלא הוא נעשה בהתאמה לגודל שורש כף היד. כמו כן , פניני העגילים ,יהיו תמיד קטנות בכמילימטר אחד עד שניים מפניני השרשרת, כאמור גם כאן , על מנת שתהיה התאמה פרופורציונלית בין גודל האוזן לעגיל עצמו.

 

 

מיקוד והתאמה נוספת

 

בנוסף לגיל האשה עלינו להתאים כמה שיותר את התכשיט לאופיה ,מראה, ולבושה של האשה .לדוגמא, ברור שפנינים שחורות לא יתאימו לכלה , אך הן כן יתאימו לאירוע עסקי או לפגישה . יחד עם זאת , עלינו לזכור גם את גוון העור של אותה אשה . אם גוון עורה כהה , הרי שפנינים לבנות יבלטו ויראו ניגוד יפה. לעומת זאת אם גוון עורה הוא בהיר ,פנינים בצבע בהיר יבלטו יותר.