טיפ יומי: כיצד להעריך פנינים

כיצד נעריך תכשיטי פנינה , ועל פי מה נקבע מחיר פנינים

 אחת  הבעיות הקיימות כיום בקרב ציבור הלקוחות , היא שאיננו יודעים את שווים האמיתי של תכשיטים , ועלינו ל"סמוך" על בעל החנות בנושא זה. אך ישנם כמה  דרכים עיקריות כדי לזהות את ערכו של התכשיט , ובכלל, האם הוא איכותי או שמוכרים לנו איכות נמוכה במחירים מופקעים. במסגרת הטיפ היומי , נתמקד כרגע בהערכת שווי פנינים ואיכותם .

א. המרכיב העיקרי שידועה בזכותו הפנינה הוא הברק שלה. על מנת לזהות מהו ברק הפנינה ואיכותה , עלינו להסתכל על הפנינה באור פלורסצנט ,ותוך כדי שאנו מביטים בפנינה עלינו לראות את ההשתקפות של פנינו  , כמו במראה .אם ההשתקפות היא עמומה מידי  ומטושטשת , מדובר בפנינה שאיננה איכותית . ככל שההשתקפות שלנו היא בהירה יותר ורואים בהשתקפות יותר פרטים כך הפנינה יקרה יותר . בפנינה  שאיכותה היא גבוהה במיוחד נראה את ההשתקפות שלנו בצורה חדה וברורה .

ב.  צבע הפנינה , גם הוא קובע את איכותה. הצבע היקר ביותר בפניני מים מתוקים הוא לבן ,וצבעים שהינם נדירים כגון  זהוב או כסוף יקרים גם הם . אם לצבע הלבן ישנו גוון קל הנוטה לכחול או ורוד , הרי שזהו צבע לבן איכותי . אם הוא נוטה לצהבהבות או חסר גוון מלבד לבן , הצבע נחשב לאיכותי פחות.

ג. צורתה של הפנינה  היקרה ביותר היא עגולה ככדור ,ושאר הצורות הינם זולות יותר . ככל שהפנינה כדורית יותר וקרובה יותר לצורת כדור מושלמת (ספירה) ,כך היא יקרה יותר .

ד. פני שטח הפנינה  - ככל שפני שטח הפנינה נקיים יותר מפגמים  ,כך הפנינה יקרה יותר ובמידה וקיימים פגמים בפנינה הן מורידים מערכה. כאשר מסתכלים על פני שטח הפנינה  צריכים להיות זהירים ; גם אם בפנינה ישנם כמה פגמים קלים עדיין אין זה אומר שהיא לא יקרה , ויש לקחת עוד גורמים אחרים תחת שיקול על מנת לקבוע אם מדובר בפנינה יקרה או זולה, מה גם שישנו תחום ביניים רחב מאוד  לדירוג פנינים, עליו ניתן לקרוא בהרחבה במאמר דירוג פנינים.

ה. גודל הפנינה גם הוא גורם מכריע  , כאשר הפנינה היא גדולה במיוחד -מעל 12 מ"מ  ערכה  עולה לאין שיעור כיוון שהיא נדירה הרבה יותר .רוב הפנינים מגיעות לגודל ממוצע של 8 מ"מ  , ורק פנינים מעטות מצליחות לגדול אל מעבר לתחום ה -12מ"מ .

לסיכום , כרגע יש בידנו כלים להערכה כללית של פנינה , ונוכל להשתמש בכלים אלו על מנת לדעת  אם הפנינים שאנו קונים הן איכותיות או שהן סתם פנינים זולות. יש לזכור שגם כאשר מציעים לנו פנינים או תכשיטים המחיר זול , עלינו לקחת בחשבון  את איכותם , ולא רק את המחיר ,כיוון שבתחום התכשיטים , מחיר , ישקף גם איכות .