ההבדלים בין פניני ים לפניני נהרות

הבדלים עיקריים בין פניני מים מלוחים לפניני מים מתוקים

 
בבואנו לקנות תכשיטי פנינה , ישנה תמיד את אותה השאלה : האם הפנינים האלו  מהים (כלומר :מים מלוחים) או שמא מקורם נהרות ואגמים (מים מתוקים). ראשית , לפני שמפציצים אתכם במילים גדולות ,יש לדעת את ההבדלים הקיימים בין שני הסוגים. ההבדלים אינם רק במחירים , אלא במאפיינים נוספים ,אך חשוב לדעת גם את המכנה המשותף הקיים בין פניני ים לפניני מים מתוקים.

הגודל כן קובע

ההבדל הראשון הוא כאמור קשור למקור גידולם; הפנינה הימית היא  פנינה שקשה יותר לגדלה  , וזאת אחת מהסיבות שהיא יקרה יותר . כמו כן ,היא נחשבת פראית יותר,ולכן לרוב היא יכולה להגיע למימדים שאינם אפשריים בפניני מים מתוקים.כך שההבדל העקרוני בין הפנינים מתחיל בגודל. בעוד שפנינים הגדלות במים מתוקים מגיעות לגודל ממוצע של 9 מ"מ לערך, הרי שפניני ים עומדות על ממוצע של 12 מ"מ לערך . הגדול הנחשב לגודל סופי של פנינת מים מתוקים הוא 15 מ"מ , ואילו בפניני ים הוא 20 ס"מ. כך שאם נרצה לרכוש פנינים גדולות במיוחד יהיה עלינו לרכוש פניני ים . 

ברק ופני שטח 

הבדל נוסף שהיה בולט בעבר ,הוא הברק של הפנינים . כיוון שתרבות פניני מים מתוקים הינו חדש יחסית לפניני מים מלוחים ,כאשר החלו בתרבותם לפני כ-40 שנה לערך (פניני ים החלו לתרבת כבר בסוף המאה ה-19),היה  מעט ידע וטכנולוגיה על מנת שיוכלו לשפר את ברק הפנינה. לעומת זאת פניני ים כבר עברו מחקר ותרבות  של כ80 שנה(נכון לשנות השבעים) ,ולכן היו מושלמות מבחינת המראה והברק שלהן . לכן , בעבר  הלא רחוק פניני ים נחשבו למשובחות יותר  מבחינת הברק שלהם , וגם שטח הפנים שלהם. כיום ,המצב הוא שונה , כיוון ששיטת  הגידול של פניני מים מתוקים הינה מתקדמת ביותר.לכן , כיום קשה מאוד להבחין בפנינת 9 מ"מ אם הא  פנינת ים או פנינת מים מתוקים .

צבע וגוון 

כאן אולי טמון אחד ההבדלים הבולטים הקיימים לטובת פנינת הים : צבע. כידוע לפנינים יש  כ 20,000 צבעים ותתי גוונים, כאשר לרוב אנו מדברים על פניני מים מתוקים . יחד עם זאת , ישנם שני צבעים  שנכון להיום , קיים רק בפניני ים , צבע הזהב וצבע שחור. נדגיש כי עד לתרבות פנינה בצבע זהב נדרשו המדענים למחקרים רבים וארוכים ורק בשנות התשעים עלה בידם לגדל פנינה זהובה .פנינים אלו הן מסוג פניני הים הדרומי , ומסוג פנינים אלו ישנם גם פנינים אפורות לבנות וכסופות. לרוב צבע פנינים אלו הוא לבן עם נטייה לצבע כסוף , ומקצתם הם בצבע זהב אמיתי . יחד עם זאת , מנסים כיום המדענים לפתח זן חדש של צדפות שיניב פנינים בצבע זהב , אך עד כה , הצליחו להגיע לגוונים של זהב  וכתום , אבל עדיין לא  לצבע זהב אמיתי כמו בפנינת הים הדרומי . כמו כן , באופן טבעי , פניני מים מתוקים לעולם לא יפיקו פנינה בצבע שחור . לעומתם , פניני מים מלוחים הידועים בכינויים "פניני טהיטי" , יש גוון כהה המתקרב לצבע השחור .

מחירים 

כאמור, כיוון שגידולם של פניני ים קשה לאין ערוך מגידולם של פניני מים מתוקים, מחירם יקר יותר במאות ולפעמים באלפי אחוזים . אי לכך ,הן משובצות בעיקר על תכשיטים יקרים במיוחד רק כאשר שני אלנטים קיימים: ישנו צורך בפנינים שגודלן עולה על 15 מ"מ ובאיכות מושלמת . נדגיש כי  קיימות גם פניני מים מתוקים בגודל של 14-15 מ"מ , ואפשר למצוא באיכות טובה מאוד. אך כשעוברים גודל זה , קשה למצוא פנינים באיכות טובה מסוג מים מתוקים , ולכן פונים לפניני מים מלוחים.

לסיכום , היתרון הגדול הטמון בפניני מים מלוחים  קיים רק כאשר  רוצים לקנות פנינים גדולות במיוחד , או, כשאר רוצים פנינים בצבע זהב  או שחור. בשאר התחומים ,קיים למעשה כמעט שיוויון בין סוגי הפנינים ,והסיבה שחלק מהאנשים רוצים סוג כזה או אחר , היא עקב מיתוג רב שנים הקיים בסוג הפנינים המועדף עליהם.