מיתוסים בפנינים

אודות אמרות ודעות קדומות הקשורים לפנינים

 
ישנם מיתוסים רבים הקשורים בפנינים, בין השאר, המיתוסים נוצרו בגלל דיסאינפורמציה ,אשר רווחת בקרב הציבור ללא קשר למציאות. כעת נפרט חלק מהן ונודא את אמיתותן.  

נתחיל במיתוס הידוע לשמצה יותר מכל :

פנינים טבעיות הן אמיתיות ובעלי ערך ,ופנינים מתורבתות אינן אמיתיות . -לא נכון , ההגדרה עבור פנינה אמיתית מבחינה גמולוגית וערכית ,היא התנאי שבו היא נוצרה.כלומר,פנינה מתורבתת היא אכן פנינה אמיתית לחלוטין ,כיוון שהיא גדלה בתוך צדפה במשך כמה שנים,כמו שהיא גודלת בטבע, רק שבתנאי השבי אפשר להרבות את הפנינים ביתר הצלחה. עוד יתרה מכך גידולי פנינים נקראים "יבולים" כיוון שהן גדלות , ולא מיוצרות בתהליכים לא טבעיים.  

פנינים שגדלות ביפן הן פנינם איכותיות יותר מכל שאר הפנינים -לא נכון,  כיום ישנם מקומותצ אחרים בעולם שמגדלים פנינים יקרות   בהרבה יותר ,ואיכותיות  ביותר מאשר הפנינים שמוגדרות"יפניות". נוסיף לכך , את העובדה שכיום הפנינים ה"יפניות "מיוצרות בסין , וכבר הם לא יפניות בכלל. המושג פנינים יפניות למעשה מתייחס לסוג הצדפה בה גדלה הפנינה אשר קרויה "אקויה". כיום רוב פניני האקויה מגודלות בסין , ורק מיעוט קטן מיוצר ביפן לפי הזמנות לקוח. בתור לקוחות ,אין דרך לדעת אם הפנינה היא יפנית או לא , ולכן חשוב להכיר את החנות ממנה קונים. יתרה מכך ,גם לבעלי החנויות בעצמן לרוב אין מושג ,והם אוהבים לזרוק כל מיני מושגים שיגרמו לנו לרצות לקנות. אחד מהמושגים המוכרים בחנות , הוא להגיד את המילה "פנינים יפניות" . הפנינים היקרות בעולם מיוצרות דווקא באוסטרליה וסין  , והידועות בשמן South Sea Pearls ,הלא הן פניני הים הדרומי. 

אפשר להשיג פנינים טבעיות בחנויות תכשיטי יוקרה - לא נכון , פנינים טבעיות כיום נסחרות רק בין אספנים, וערכן מגיע לעיתים למאות אלפי דולרים ,ואף יותר. שלא ינסו למכור לכם שטויות ,אין ולא יהיה לאף בעל חנות תכשיטים פנינים טבעיות . 

פנינים מתורבתות  הן לא איכותיות כמו פנינים טבעיות לא נכון , כיום פנינים מתורבתות איכותיות יותר מחבריהן בטבע, זאת הודות לשיטות גידול חדשות ויחידות  של מחקר ופיתוח מתקדמות  , השוקדות על השגת איכות טובה יותר ויותר . אדרבא, לפנינים טבעיות לרוב אין ברק חזק כמו לפנינים מתורבתות, והן מכיולות פגמים רבים יותר , כיוון שהן גדלות בתהליך טבעי לא מבוקר . פנינים מתורבתותגדלות תוך כדי השגחה של תנאי מחיה נכונים יותר וחסרי הפרעות מצד גורמים שהיו בטבע . 

פניני ים איכותיות יותר מפניני נהרות - יש לכאן ולכאן ,  תלוי בסוג הצדפה, ישנם צדפות מים מלוחים אשר מניבות פנינים טובות ומלאות ברק  ,אך ישנם גם כאלה שאיכותן היא חלשה , ופנינים נהרות טובים מהם ,ולעיתים אף עוברים אותם . בגדלים של מעל ל - 15 מ"מ ,פניני מים מלוחים יהיו איכותיים יותר (לרוב) מאשר פניני נהרות , זאת כיוון שפניני נהרות  גדלות בצדפות  שמסוגלות להניב פנינים איכותיות עד לגודל זה , אך לא מעבר לכך. לעומת זאת ,צדפות מים מלוחים כמו אלו של פניני הים הדרומי , יניבו פנינים איכותיות גם בגודל של 16 ו17 מ"מ , כיוון שהצדפה עצמה היא גדולה יותר , ומסוגלת לגדל בתוכה פנינה גדולה .