הטיפ היומי:צמידי פנינים - התאמה

כיצד נבחר צמיד פנינים מתאים; מידה וסגנון

 
הביקוש לצמידי פנינים הינו נפוץ במיוחד  עבור כלות , וכיום גם מבוקש ביותר במגזר החרדי והדתי. אחת הסיבות לגדיול בביקוש צמידי פנינים היא עקב מחירן הלא יקר  ,ודימויין היוקרתי . כשאנו באות לבחור תכשיט מסוג זה ישנן מספר כללים שאנו צריכים לנהוג על פיהם על מנת  לבחור  בצמיד הנכון והמתאים עבורנו.

הסגנון 

לצמידי  פנינים ישנם סגנונות שונים ,אך נעמוד כאן על הסגנונות המרכזיים שקיימים. הסגנון הנפוץ ביותר הוא צמיד הפנינים בעל 2-3 שורות , כשבסופו ישנו סוגר זהב אליו מתחברים שורות הפנינים.כאן צריך להביא בחשבון את גדול הסוגר מול גודל הפנינים; ככל שקוטר הפנינים גדול יותר ,כך אורך הסוגר יהיה גדול יותר בהתאמה .ז"א אם נבחר בפנינים בקוטר של  6 מ"מ ,עבור צמיד של שלוש שורות נקבל גודל של סוגר כדלהלן: 3x6=18 מ"מ .  הגודל השימושי והנפוץ ביותר עבור צמידי פנינים הוא 6 מ"מ כאשר לרוב כלות בוחרות בצמיד של שלוש שורות ,ועבור אחרות  בצמיד שתי שורות , שהוא פחות "כבד" מבחינת המראה. כלות בוחרות לרוב בשלוש שורות כיוון שהוא מעניק לצמיד נופך יוקרתי ועשיר יותר מצמיד השתי שורות שמשדר קצת יותר קלילות .הגודל המקסימלי עבור צמידי פנינים הוא 8 מ"מ ,והמינימלי הינו 5.5 מ"מ עבור כל שורה .

הסוגר 

חשוב מאוד , לבחור צמיד עם סוגר  שיהיה בטיחותי ,ורצוי שגם יהיה יציקה של זהב ולא שטנס, וגם שמנגנון הסגירה שלו יהיה נוח לפתיחה וסגירה. נדגיש , כי לעיתים סוגר שהוא פשוט  וקל לסגירה יכול להיות לא בטיחותי בעליל ,(לדוגמא פישלוק ,או שאר סוגרי זהב לא יצוקים) לכן חשוב לבחור בסוגר בטיחותי , גם אם זה בא על חשבון הנוחות של הסגירה והפתיחה. עדיף לא להתפתות למחיר שהוא זול מידי עם סוגר לא בטיחותי שבסוף יעלה לנו במחירו של כל הצמיד . נזכור שהסוגר  של הצמיד הוא שונה מסוגר של עגילים או שרשרת פנינים ,כיוון שהוא נמצא על היד שהיא נמצאת בתנועה כמעט מתמדת  .(בניגוד לאוזניים שכמעט לא זזות או צוואר שזז בתנועות קלות והרמוניות יותר) .

התאמת מידה 

מידת צמיד פנינים נקבעת ע"פ היקף פרק היד ; יש למדוד את היקף היד מעט אחרי פרק היד , לכיוון היד (לא לכיוון המרפק ) ,ולפי מידה זו  שוזרים את צמיד הפנינים . לכן חשוב  לבוא באופן אישי לחנות שבא קונים ולהתאים מידה במקום , ולא לקנות "על עיוור" באמצעות האינטרנט , אפילו שמבטיחים לנו ש"זוהי מידה סטנדרטית " . לכל אשה יש יד שונה ,ומה שסטנדרט עבור אשה אחת , הוא בגדר יוצא דופן עבור אשה אחרת.

צבע הפנינים ואיכותם בצמיד 

צבע הפנינים יהיה ברוב המקרים לבן ,וצורתם תהיה עגולה כאשר מדובר בכלות או תכשיט לערב .ישנן סגנונות שבהן יש בצמיד פנינים בצורת טיפה ,או פנינים בצורות שונות (כמו בצמידים של ביווה). כמו כן ישנן פנינים בצבע שחור ,אך כאמור הן מחזה יחסית נדיר , ולרוב נוטים לבחור בגנון הקלאסי ,של פנינים לבנות ועגולות. איכות הפנינים  חייבת להיות איכות מעולה, אחרת ,לפנינים לא יהיה אפקט על היד. 

לסיכום , כאשר בוחרים צמיד פנינים ישנן פרמטרים חשובים אליהם יש לשים לב , ורצוי גם כן לקנות אותן בחנות מהסיבות שהוזכרו  לעיל.