ערך יהלום מול ערך פנינה

הערכת יהלומים והשוואתם לזו של פנינים

 
ערכם של יהלומים הוא נושא מורכב וארוך במיוחד ,ולעיתים אף סוחרי יהלומים מקצועיים מתקשים בהערכתם. אך למרות זאת ננסה להסביר כאן  כיצד נקבע ערכם ,ולהשוות אותו לעכרם של פנינים , שאף הוא נושא מורכב במיוחד. 

הבדלי הערכות 

אחד ההבדלים הבולטים בין הערכת יהלומים להערכת פנינים הוא שביהלומים שאינם  בעלי צבע שונה מלבן ,וגודלם אינו גדול במיוחד, ניתן לשלוח למעבדה , ושם יקבעו את נתוניו ומאפייניו.לדוגמא : צבע , ניקיון , משקל , מידות, וגימור . לעומת זאת , בפנינים המצב הוא שונה . כיום , במעבדות גמולוגיות , ידעו לקבוע את מקור הפנינה (מים  מתוקים ,מים מלוחים)ואמיתותה , (טבעית , מתורבתת) , אך ימנעו מלתת ציון פרטני על איכותה - באותה צורה שקובעים לגבי יהלומים.זאת כיוון שלפרמטרים ביהלומים, ישנו לרוב ערך מוחלט מסויים שרוב המעבדות מחליטות על פיו (כמו צבע וניקיון) . את שיטת הדירוג של פנינים הסברנו בפירוט במאמר דירוג פנינים .

מחירונים ומחירים

ערכה של פנינה הוא לרוב נמוך בהרבה מיהלומים ,אך נציין שישנם פנינים שלהן מאפיינים מיוחדים ובולטים ,ושם ערך הפנינה יכול להגיע לערכו של יהלום, ואף לעבור אותו במקרים מסוימים. לרוב, זה קורה כאשר מדברים על פנינה גדולה במיוחד  שהברק שלה אף הוא גבוה במיוחד, והיא עגולה לחלוטין ,ובעלי שטח פנים נקיים במיוחד. כמו כן , פנינים טבעיות אשר נמצאו בטבע בעלות גודל מרשים , למרות שאינן מושלמות , ערכן הוא רב יותר משל יהלום ממוצע , ויכולות להגיע למחירים של עשרות אלפי דולרים ויותר. יהלומים יקרים במיוחד, אשר נמצאים בתחום הספקטרום של יהלומים "לבנים" ,מגיעים לערך גבוה כאשר הם גדולות במיוחד  (3 קראט ומעלה) , ולפי ניקיונם וצבעם נקבע ערכם (מתחיל מעשרות אלפי דולרים ויכול להגיע למאות אלפים) . כאשר נקבע בוודאות צבעו וניקיונו של יהלום, ישנו מחירון יהלומים שעל פיו נוהגים לתמחר את היהלום. לעיתים מוסיפים מעל הערך שקבוע במחירון ולעיתים אף מורידים ממנו. בפנינים , אין מחירון קבוע ,ולכן את הערך קובע המחיר בשוק ,או  מגדלי וסוחרי הפנינים בעצמם. כמו כן , פנינים מיוחדות (טבעיות בגודל יוצא דופן לדוגמא ,או מתורבתות בעלי גודל יוצא דופן אשר כמעט מושלמות) נמכרות לעיתים במכירות פומבות ,על בסיס כל המרבה במחיר  זוכה .  אך ברוב המקרים , כאשר מדובר בפנינים ממוצעות , המחיר  יחסית  אינו גבוה , ורוב הסוחרים קובעים מחיר דומה בשינויים קלים ,ע"עפ שיטת הדירוג של כל חברה.

נסכם ונאמר , שבהשוואה בין יהלום ממוצע , לפנינה ממוצעת , ברור שערך היהלום גבוה בהרבה ,אך כאשר מדובר במקרים יוצאי דופן , פנינים יכולות להיות יקרות יותר מיהלום ממוצע .