חיתוך היהלום וחשיבותו בטבעות אירוסין

איזו חשיבות יש לחיתוך היהלום כאשר רוכשים טבעת אירוסין,וכיצד זה משפיע על המחיר


 כאשר אנו רוכשים טבעת אירוסין, לרוב ,חיתוך היהלום הוא פרמטר חשוב שמתעלמים ממנו.הסיבה לכך היא שרוב האנשים המתענינים ברכישת טבעת אירוסין אינם מבינים בכלל מהי משמעותו,ורוב אתרי האינטרנט עסוקים רק בלנסות ולשווק לנו את מרכולתן,בעוד הם מדגישים את צבעו וניקיונו של היהלום אך מתעלמים כמעט לחלוטין מהחיתוך של היהלום.

חיתוך היהלום 

חיתוך היהלום כיום מתואר בתעודות של יהלומים בתור פרמטר אחד הנקרא באנגלית :  CUT .פרמטר זה , מתייחס למידות יהלום וליחסים בין מידותיו השונות של יהלום (לדוגמא ,קוטר,גובה) וגם ליחסים בין הזויוית של היהלום,אך למעשה לחיתוך היהלום יש עוד 2 פרמטרים : צחצוח ,וסימטריה.(Polish Symmetry). לשני פרמטרים אלו יש תפקידים חשובים ביהלום ,ולמעשה לפני שהמציאו את המונח"CUT" ,כלומר,חיתוך, היו רק את שני הפרמטרים לעיל. לכן, נסביר את הפרמטרים הללו ואת חשיבותן עבור יהלומים וטבעות אירוסין.

צחצוח היהלום

בעוד המונח "חיתוך" מתייחס ליחסים בין זויוית ומידות , המונח צחצוח (ברוב המעבדות לדירוג יהלומים), מתייחס לרמה בה  סיימו ללטוש את היהלום; כאשר רוצים לסיים את ליטוש היהלום ,הלוטש עובר על כל פאות היהלום בפעולה שנקראת צחצוח ,שלמעשה מתבטאת בכך שהלוטש מלטש את היהלום על פני משטח מיוחד, אשר פחות מחוספס- על מסילת הליטוש. מסילה זו קרואה בשם "מסילת צחצוח" , ומצבה  ותנועותיו של הלוטש יקבעו את רמת הצחצוח של היהלום. יהלום שמצוחצח ברמה גבוהה , יחזיר יותר אור מיהלום אחר ,כיוון ששטח פניו  חלק ,כך שפחות אור"נבלע" בתוכו.בכל מקר  , אפילו ברמת הצחצוח הגבוהה ביותר, תמיד יהיה ניתן לראות את פסי הצחצוח באמצעות מיקרוסקופ.מונח זה  כמעט ואינו מוכר לציבור הרחב, אך טבעות אירוסין עם יהלום ברמת צחצוח גבוהה , מבוקשות מאוד ברחבי העולם ,וזהו סטנדרט לכל יהלום בטבעת אירוסין .

סימטריה של יהלום,חצים ולבבות

סימטריה , מתייחסת לגודל פאותיו של היהלום. ביהלום עגול ,יש 87 ליטושים, אשר אמורים להיות בגודל אחיד;למעשה ביהלום יש כמה סוגים של ליטושים או"פאות" ביהלום עגול יש 4 סוגים של ליטושים;כאשר לליטוש הקרוי "אחקנט" יש שמונה פאות מלמעלה ושמונה פאות מלמטה .כל שמונה הפאות למטה  צריכות להיות שוות בינהן בדיוק,ושמונה הפאות למעלה צריכות גם הם להיות שוות בינהן.וכיוצא בזה בשאר סוגי הליטושים של היהלום.כאשר הפאות שוות וסימטריות ,מתקבל אפקט הקרוי חיצים ולבבות, אותם ניתן לראות באמצעות עדשה מיוחדת, ובנוסף היהלום מחזיר אור בצורה מושלמת גם אם הוא לא נקי במאה אחוז. למעשה , רוכשי טבעות אירוסין ביפן וארה"ב  , מעדיפים יהלום פחות נקי ,אך שיהיה בו את אפקט חיצים ולבבות. נדגיש, כי ישנן מעבדות בעולם,שדירוג  הסימטריה הגבוהה ביותר עדיין אינו אומר שליהלום יהיו חצים ולבבות,זאת ,כיוון שלכל מעבדה יש שיטת דירוג שונה במעט. אך למעשה , כאשר היהלום סימטרי לחלוטין ו, אמור להתקבל אותו אפקט. כאמור, רוכשי טבעות אירוסין מעדיפים יהלום פחות נקי אבל מושלם מבחינת הסימטריה והצחצוח,  זאת כיוון שלעיתים , הפרעה קטנה בניקיון היהלום ,יכולה לשנות 2-3 אחוז מהחזר האור שלו ,בעוד  סימטריה וצחצוח מושלמים שולטים ב 100 אחוז בהחזר האור! כלומר  ההשפעה שיש לסימטריה והצחצוח  של היהלום היא חשובה  לא פחות.

גימור היהלום אם כן ,תלוי ב 3 גורמים: חיתוך,סימטריה,צחצוח. לכולם יש תפקיד חשוב והם קובעים את רמת החזר האור של היהלום;יהלום שרמת דירוגו נמוכה בשלושת הפרמטרים האלו ינצנץ פחות , יחזיר פחות אור ,ויראה על טבעת אירוסין יותר כמו זכוכית  מאשר יהלום. לעומת זאת , טבעת יהלום בה  ליהלום יש דירוג גבוה  בשלושת הפרמטרים הללו תיראה נוצצת ומיוחדת,ויהיה קל מאוד לראות שמדובר  בטבעת יהלום ולא בטבעת עם זכוכית או חיקוי אחר.