מדוע טבעות אירוסין הוא תחום בעייתי?

בחירת טבעת אירוסין מעוררת בעיות ותהיות,אשר מבלבלים אותנו,כיצד לפתור זאת?


 כאשר אנו מעונינים לרכוש טבעת אירוסין ,אנו מנסים לערוך סקר שוק , בדומה לכל רכישה משמעותית אחרת .אך טבעת אירוסין, בניגוד לאוטו או ארון ושאר מוצרים,ההשוואה היא קשה מאוד.אחת הסיבות לכך היא שקיימים דגמים שונים,וכל חנות או אתר מציעים משהו אחר,וקשה למצא טבעת שתהיה דומה בדיוק  לטבעת אירוסין שראינו בחנות אחרת.לדוגמא, אבי נכנס לחנות  א' ומצא שם טבעת אירוסין עם הנתונים של: 0.43 קראט ,צבע G ורמת ניקיון SI1  .הוא נכנס לאחר מכן למספר חנויות אחרות וניסה למצוא את אותה הטבעת בדיוק על מנת לערוך השוואה.אך הוא להצליח למצוא טבעת אירוסין עם יהלום במשקל של 0.43 קראט, אלא יהלום במשקל 0.50 קראט עם אותו צבע וניקיון. לכאורה,לצופה מהצד נראה שהן דומות ,אבל מעשה יש כאן שוני גדול: מחירון של יהלומים במשקל 0.50 קראט הוא מחירון שוננה לחלוטין משל יהלומים במשקל 0.40-0.49 קראט.לכן, גם אם ליהלום יש את אותם נתונים בדיוק ,אבל משקלו שונה, יש לצפות לרמת מחירים אחרת לחלוטין,ולא ניתן לבסס השוואה כזאת (בין 0.43 קראט ל0.50 קראט). הדבר נכון  גם בכל המשקלים ,הצבעים והנקיונות .בנוסף לכך ,גם אם נמצא יהלום זהה בדיוק בכל הפרמטרים שהזכרנו (צבע,ניקיון,משקל) ,ההשוואה עדיין תהיה בעייתית ,כיוון שמחירו של יהלום נקבע על פי פרמטרים נוספים כגון חיתוך,סימטריה,וגימור.

פתרון א' :  מספרים קרובים

כאמור, רכישת טבעות אירוסין עשויה להיות בעייתית מבחינת השוואות , כיוון שיש יותר מידי פרמטרים במשוואה זו,ומספר האפשרויות שיכולות להיות גדולה מידי ולא אחידה.אך ישנם דרכים שונות,שיכולות להקל עלינו במעט.ראשית אם אנו מעונינים לערוך השוואה רצוי שנתמקד בגדלים בעלי אותו  מספר התחלתי  כגון השוואה בין 0.51 ל 0.55 ,ורצויה שההשואה תתבסס על אותו איזור של מספרים,כלומר , מרחק של 2-3 נקודות הבדל. כמו כן,חשוב לבקש תעודה עבור היהלום המרכזי של הטבעת.לתעודה של בעל העסק עצמו אין כל ערך מבחינתנו,כי הוא יכול לכתוב מה שהוא רוצה;אנו מעדיפים מעבדה אובייקטיבית ובלתי תלויה שתכריע בנושא, ולכן חשוב לבקש תעודה ממעבדה עצמאית ובלתי תלויה .

פתרון ב': הבורסה ליהלומים

על פי חוק במדינת ישראל, רק לחברי הבורסה יש את הרשות לסחור ביהלומים. חבר בורסה ממוצע , מבין בהערכת יהלומים  בערך פי מאה ,יותר מכל איש מכירות בחנות. כמו כן, לחבר בורסה יש אמינות ואמות מידה בטנדרטים גבוהים, כיוון שהוא חבר במערכת סגורה בעלת כללים נוקשים(בורסת היהלומים), בשונה מחנות כזו או אחרת שאינה מחויבת לכלום. לכן, הבחירה הנכונה תהיה לקנות טבעות אירוסין  מחבר בורסה, כיוון שניתן לסמוך עליו  בהרבה יותר מאשר איזו חנות בקניון או במקום אחר.אך  למרבה הצער, ישנם כיום המנצלים לרעה את שמה של הבורסה, ופותחים חנויות באזור מתחם הבורסה ובקרבתו, רק על מנת להשתמש בשם של הבורסה.לכן ,תמיד חשוב לבדוק אם בעל החנות הוא באמת חבר בורסה ,או סתם עוד מישהו שמנסה להנות משמה של הבורסה .לכל חבר בורסה יש תג, וגם רשיון לעסוק ביהלומים בתוקף,ובמידת הצורך ,נבקש ממנו להציג בפנינו את התעודות הללו ,על מנת לדעת אם הוא באמת חבר בורסה. 

פתרון ג' : אל תשווה ,תלמד

השוואות מרובות ,לעיתים הופכות למעיקות,כך שבסופו של דבר לאחר כל ההשוואות הללו נותרים מבולבלים עוד יותר ממה שהיינו לפני, לכן כאמור ,רצוי לקנות ממישהו הנראה לנו אמין ,ולמצוא אצלו טבעת אירוסין  מתאימה. לאחר שערכנו סקר שוק ואנו יודעים סדרי גודל של מחירים, אין צורך להשוואות נוספות;סקר שוק, הוא לרוב רק כדי לקבל מושג על רמות המחירים הקיימות בתחום טבעות אירוסין,לאחר שקיבלנו מושג על המחירים, נבחר טבעת אירוסין שאהבנו אותה והתרשמנו ממנה,ובאם סדר גודלו של המחיר אותו נקבל הוא סביר על פי אמות המידה אותם בדקנו,אפשר לבקש הנחה נוספות מבעל החנות,ולסגור על מחיר.