חדשות-שיטת תרבות חדשה מניבה פנינים גדולות יותר

הצלחה לשיטת גידול חדשה באמצעותה ניתן להגיע לגדלים של מעל ל 15 מ"מ במים מתוקים

 


שיטת גידול פנינים חדשה,הצליחה להניב פניני מים מתוקים באיכות טובה ,בגדלים של 15 מ"מ ויותר. מדובר בשיטה חדשה -ישנה המשלבת מספר אלמנטים ,על מנת לאפשר גידול של פנינים גדולות בפרק זמן קצר יחסית.

אודות השיטה

השיטה עצמה, מוכרת, וידועה יותר בשם "גרעון" כלומר, הגרעין של הפנינה הוא גדול יותר מהרגיל ,ובצדפה עצמה ישנו גרעין אחד בלבד. ההבדל הוא , שעד עכשיו הפנינים יצאו באיכות נמוכה והניבו יבולים מועטים ובלתי מוצלחים,וזאת כנראה בגלל סוג הגרעין שהושתל בתוכן.כידוע מתחילת ימי גידולי פנינים ,היו בעיות עם גרעין הפנינה,עד שנמצא הסוג המתאים.יחד עם זאת, הבעייתיות נעוצה בגודלו של הגרעין;כיוון שרכיכת הצדפה עדינה במיוחד לשינויים רצוי לשתול בה גרעין קטן ככל האפשר על מנת למנוע את דחיית השתל(הגרעין). כך שכיום גודל השתל בפנינים באופן כללי הינו קטן ממילימטרכדי ליצור פנינים גדולות ,ניסו לשתול גרעין גדול יחסית בצדפות שונות, אך לרוב או שהשתל נדחה,או שהוא נקלט אבל איכות הפנינה הייתה נמוכה במיוחד. לכן,נעשו מאמצים כל העת למצוא את השתל המתאים עבור הצדפה המתאימה לגידול פנינים גדולות.


יתרון נוסף של שתל גדול יותר הוא בכך שהוא יניב פנינה גדולה בפרק זמן קצר יחסית לעומת גידול רגיל. בעוד גידול רגיל יכול לארוך כ3-7 שנים עבור כל פנינה,גידול באמצעות גרעין גדול יותר יכול לארוך כ 2-3 ולקצר באופן משמעותי את התהליך.

 הסיבה:מחירי פנינים גדולות

הסיבה המרכזית לפיתוח השיטה החדשה ,היא מחירי הפנינים. מחירי פנינים גדולות נחשבים ליקרים במיוחד , וזאת כיוון שעד היום פנינים בגודל של13 מ"מ + ,היו רק בפניני ים (לרוב הים הדרומי).מחיר פנינים אלו ,כידוע יכול להגיע לכדי אלפי דולרים לפנינה.לכן, עמלו החוקרים על גידול פנינה גדולה בתנאי מים מתוקים. כמו כן,ישנו גידול גובר והולך לפנינים גדולות ברחבי העולם,במיוחד עבור עגילי פנינה ,שרשראות פנינים וטבעות פנינה, והצפי הוא שמגמה זו תימשך.


אם מפתחי השיטה יוכלו להגיע לאיכות הדומה לפניני ים, כפי שעשו זאת עבור הפנינים הקטנות יותר,וייוצר מצב שבו אנשים יצטרכו להכריע בין השניים, הדבר עשוי להכניס את מגדלי פניני הים לתחרותיות במחירים,ומירוץ להשגת פניני ים גדולות עוד יותר.