פניני אקויה

מאפייני פניני אקויה ומחירן היקר גרמו לפניני מים מתוקים לשגשג ולהפוך לפנינים פופולריות מהן

 
פניני אקויה הינם למעשה הפנינים המפורסמות ביותר בעולם.עד אמצע שנות התשעים, היו פנינים אלו למפורסמות והפופולריות ביותר בעולם.אחת הסיבות העיקריות לכך היא שהן היו למעשה אחד הזנים היחידים, בו הצליחו לתרבת בהצלחה פנינים באיכות טובה.

פיתוח השיטה לתרבות פנינים התחיל למעשה ביפן של תחילת המאה העשרים אך נחל כשלונות רבים;הפנינים המתורבתות הראשונות מסוג זה פותחו בעזרת שיטה שהמציא ביולוג בריטי בשם סביל קנט. על עקרון השיטה שלו שבה גודלו פנינים כדוריות לחלוטין,מתבססת עיקר שיטת הגידול המפורסמת הקרויה על שמו של מיקימוטו.

פניני אקויה,הן פניני מים מלוחים ,בעלות ברק חזק ועמוק ,וצבע לבן. צורתן תהיה לרוב עגולה-כדורית,ורובן יהיו באיכות טובה יחסית. 
הצדפה  בהן גדלה פנינת אקויה קרויה ""Pinctada fucata martensii ,ומפיקה פנינים בגדלים שונים; הקטנים שבהם  3 מ"מ ,והגדולים שבהם 11 מ"מ. כיום הפנינים הללו גדלות בעיקר בים הדרומי של סין, אך אין להתבלבל בינהן לבין פניני הים הדרומי,השייכות לזן אחר. כאמור, עיקר השליטה של גידול פניני אקויה עבר היום לסין,אך  פנינים אלו עדיין מגודלות גם ביפן, בעיקר בגדלים של 10-11 מ"מ.

כאמור, כיוון שבעבר רק פניני אקויה היו ברות גידול, הן היו פופולריות אך גם יקרות מאוד; כיום מחירן ירד, אך עדיין נחשב יחסית גבוה. יש לציין כי כיום פניני מים מתוקים בגדלים של 5-9 מ"מ מגיעות לרמה גבוהה מאוד,הן בצע והן בברק ,ובכך תפסו את מקומן של פניני אקויה בגדלים אלו,הודות למחירן הנמוך (של פניני מים מתוקים). 

פניני אקויה נחשבות למבוקשות בעיקר עבור עגילי פנינה גדולים או טבעות גדולות. מחרוזות פנינים של פניני אקויה נחשבות כיום ליקרות במיוחד (מחירן יכול לעלות פי 5 ויותר) לעומת פנינים באיכות וגודל דומה  של מים מתוקים.