חיתוך היהלום

כיצד קובעים את חיתוך היהלום האידיאילי ומהם המאפיינים החשובים בחיתוך היהלום,מדריך קצר ומהיר שיעשה לכם קצת סדר


 חיתוך היהלום הינו מאפיין חשוב ביותר בקניית טבעת אירוסין . הסיבה לכך היא שיהלום, הינה צורה גיאומטרית לכל דבר; בין אם מדובר בחיתוך יהלום מרובע או עגול,או יהלום בחיתוך טיפה או אובל,לכולם תכונות גיאומטריות מובהקות,אשר משפיעות על הצורה בה האור מתנהג בתוכן.ככל שזוויות היהלום חתוכות בצורה מתואמות וסימטריות ,כך היהלום יחזיר  כמות גדולה יותר של אור, ובכך ינצנץ יותר.

במאמר זה נתאר את הנתונים והמאפיינים הנכונים עבור חיתוך יהלום עגול , כיוון שהיא הצורה הפופולרית והחשובה ביותר, ובין השאר גם נחשבת ליוקרתית והיקרה ביותר. חיתוך היהלום בצורה שונה,כמו צורה מרובעת, יבוסס על אותן עקרונות אופטיים, המתאימים  ספיציפית לאותה צורה.
כהגדרה, יהלום עגול חתוך למעשה בצורה של חרוט;כלומר, במבט צד הוא נראה משולש שווה שוקיים  עם תחתית מעוגלת. חיתוך היהלום לרוב מחולק לשני חלקים עיקריים: חלק הקרוי  " כתר " ,ובשפה המקצועית נקרא גם "למעלה" ,וחלק השני הקרוי "פוויליונים" ,או בשפה המקצועית "למטה" .הכתר , הוא החלק התחתון המעוגל בצורת החרוט, ואילו הפוויליונים הם השוקיים של החרוט. גם הפוויליונים, וגם הכתר ,אינן עגולים, אלא  לטושים בזוויות מסוימות. בזוויות הכתר נכלל גם הליטוש הגדול ביותר של היהלום הקרוי "לוח",שהוא ,למעשה , החלק התחתון ביותר של בסיס החרוט,והוא לטוש בזוויות של 0 מעלות ,כלומר ישר, ולמעשה כל הזוויות ביהלום הן יחסיות תמיד רק ללוח ,המסמל את הפלס של היהלום  . למעשה, חיתוך היהלום רובו ככולו מדורג על פי היחסים בין חלקי היהלום אל הלוח.


זוויות הפוויליונים , ה"למטה" 

בכדי להגיע לרמה גבוה של חיתוך היהלום , לוטשים בתחילה 8 קצוות שכולן נפגשות במעין חוד הקרוי "עוקץ".8קצוות אלו הן למעשה 4 קצוות (כמו פירמידה) , שחולקו ל 2 , ובכך התקבלו 8 קצוות. את 8  הקצוות הללו מפצלים ל 2 ,באמצעות ליטוש הקרוי "ברלנד" וכך מקבלים 16 ליטושים .נדגיש כי רק ה8 קצוות המקוריות נפגשות בסופן ליצירת העוקץ.( 8 הקצוות הנוספות הן נמוכות יותר מהעוקץ). חיתוך היהלום בצורה אידיאלית , משמעו שליטושים אלו יהיו כולם סימטריים ומשלימים, וזוויות החיתוך שלהם תהיה 40-42 מעלות ביחס לבסיס החרוט.


זוויות הכתר, ה"למעלה" 


הכתר, כאמור, הוא בסיס החרוט. בדומה לפווליונים ,גם לכתר יש 8 קצוות , אך הן אינן נפגשות בסופן כמו בפוויליונים. מחלקים את הקצוות הללו ל16 בליטוש הקרוי "ברלנד" , כך שכל קצווה הופכת למעין סימן סופרמן. לאחר מכן ,מוסיפים עוד ליטוש הקרוי "כוכב" ,בין קצוות הכתר ללוח , כך שכל קצווה הופכת למעשה לצורת מעויין. חיתוך היהלום בצורה נכונה , יצריך חיתוך של זוויות 33-35.5 מעלות של קצוות הכתר.


הלוח 


כאמור,הלוח הוא הליטוש הגדול ביותר הקיים ביהלום ,וכל הזוויות ביהלום הן יחסיות אליו. חיתוך היהלום בצורה אידיאלית יחייב לוח בגודל של כ 54-62 % מגודלו הכולל של הכתר.


יחסים נוספים


יחסים בין זוויות היהלום, ובין מידותיו ,נחשבים לחשובים מאוד והם קובעים במידה מסויימת את דירוג חיתוך היהלום . היחס החשוב ביותר הוא היחס בין קוטר היהלום לגובהו; יחס של 57 ~64 נחשב ליחס טוב ,כלומר, לא יהלום שטוח מידי,ולא יהלום עמוק מידי. כמו כן ,היחס בין זוויות הכתר ללוח, ובין הלוח לזוויות הפוויליונים חייב להיות תואם;כלומר,בסיס קצוות הכתר ובסיס קצוות הפוויליונים הינו אחר מעל השני . חיתוך היהלום בצורה הנ"ל נחשב למדוייק  ביותר, ויחזיר את אור היהלום בצורה מקסימלית.


צחצוח היהלום 


מאפיין נוסף הקובע את רמת חיתוך היהלום , הוא הצחצוח. כאשר לוטשים יהלום על אופן יהלומים, נוצרים ביהלום סימני ליטוש ,מעין קווים עמומים. כאשר היהלום כמעט גמור, , חוזרים על כל הזוויות על גבי "מסילת צחצוח" מיוחדת. על הלוטש להיות מיומן ביותר, כיוון שצחצוח היהלום ברמה גבוהה נחשב למשימה קשה יחסית. צחצוח היהלום ברמה גבוהה, מבטיח את חיתוך היהלום המושלם שיחזיר אור בצורה מקסימלית.