יהלום קראט : מה המשמעות של משקל יהלומים?

מה המשמעות של יהלום קראט , וכיצד נמדד מחיר יהלום על פי משקלו

 שווי יהלומים נמדד, בין השאר ,על פי משקלם  . יחידת המשקל המקובלת עבור יהלומים היא קראט , והיא שוות ערך לחמישית גרם . מקובל לדעת שמשקל הזרעונים המצויים בחרוב הם שווי ערך  למשקל של קראט , ומכאן הגיע מידת משקל זו. אחת הסיבות לכך היא שבימי קדם , חשבו שכל זרעוני החרוב יהיו תמיד שווים בגודלם , מה שיודעים היום בוודאות שאינו נכון , כיוון שישנם חרובים בגדלים שונים וכך גם הזרעים שלהם בהתאם . 

קראט- סמל ליוקרה

טבעת יהלום במשקל של קראט אחד נחשבת לטבעת מכובדת ויוקרתית בכל רחבי העולם , כאשר משקל זה מקובל במיוחד בארה"ב עבור הצעת נישואין . בארץ, המשקל הנפוץ והממוצע הוא חצי קראט  עבור הצעות נישואין , וקראט אחד עבור חתונת כסף (יום נישואין 25 שנה) . המילה "קראט" היא מילה חשובה במיוחד בקרב  רוכשי טבעות יהלומים , כיוון שהם סמל ליוקרה. לכן, במקומות שהרוכשים אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות יהלום במשקל קראט אחד , הגודל הפופולרי הוא חצי קראט , כיוון שמאוזכרת בו המילה "קראט" ולידה חצי . כלומר חצי מהיוקרתי השלם . 

מחיר יהלום קראט

ליהלומים ישנו מחירון הקבוע על פי משקלם . לכל קבוצת גודל יש מחיר משלה, כאשר המחירים בתוך אותה קבוצת גודל, נקבעים על פי צבע וניקיון היהלומים. לדוגמא , קבוצת גודל של יהלומים במשקל 1.00-1.50 קראט , יש בתוך קובצה זו טבלה של ניקיונות וצבעים ולהם מחירים שונים . בדומה, גם בקבוצת גודל של 1.00-1.25 קראט ,יש את אותה טבלה אך מחיריה שונים לחלוטין . כלומר יהלום במשקל 1.01 ,בצבע F וניקיון VS2 , מחירו יהיה שונה לחלוטין מיהלום במשקל של 1.55 בצבע F וניקיון VS2 . הסיבה לכך היא שככל שיהלומים גדולים יותר, כך הם נדירים יותר . נדגיש שכיום יהלומים גדולים הוכים נדירים יותר ויותר, כיוון שכמעט ולא מתגלים מכרות חדשים, ואילו התפוקה במכרות הקיימים הצטמצמה מאוד בשנים האחרונות . סיבה נוספת לכך היא  שבשנים האחרונות ישנו ביקוש הולך וגובר במזרח הרחוק, במיוחד בסין , שם הכלכלה מתפתחת וגודלת וכל יום נוספים רוכשים פוטנציאלים חדשים. עקרון זה גרם ליהלומים במשקל קראט להיות מבוקשים במיוחד ובכך מחירם עלה בצורה חדה יחסית במהלך העשור האחרון .

גודל יהלום קראט אחד  נחשב לכה יחודי עד כדי כך שיהלום במשקל 0.98 קראט אינו שייך לאותה קבוצת מחירים ,והא כלול בקבוצת מחירים של 0.90-0.99 קראט . 

היחס בין משקל היהלום לקוטר היהלום

נדגיש כי למרות שגודל יהלומים נמדד בקראטים, לא כל יהלום במשקל קראט יהיה באותו קוטר. קוטר יהלום במשקל קראט בחיתוך אידיאלי יהיה 6.3-6.4 מ"מ , אך ישנם יהלומים במשקל זה גם בקוטר של 6.1 ,6.2 מ"מ . מחיר יהלומים אלו יהיה זול יותר מיהלום קראט שקוטרו הוא 6.4 מ"מ . כנ"ל לגבי שאר הגדלים; יהלום במשקל חצי קראט ,בחיתוך אידיאלי, קוטרו יהיה 5.1-5.2 מ"מ בעוד שישנם יהלומים במשקל חצי קראט בקוטר של 4.9-5.0 מ"מ .

יחס בין יהלום בודד למספר יהלומים במשקל זהה

לעיתים כאשר רוכשים טבעת יהלומים ובה משובצים מספר יהלומים ,בעלי החנויות נוטים לציין את משקלם הכולל , לדוגמא : טבעת יהלומים במשקל כולל של קראט" .מחירם של מספר יהלומים במשקל קראט יהיה שונה לחלוטין ממחיר של טבעת יהלום בה יש יהלום אחד במשקל קראט - שמחירו גבוה לאין שיעור .