פנינים אמיתיות

מהם המאפיינים של פנינים אמיתיות , ואלו פנינים עומדות בהגדרה זו? מדריך קצר שיעזור לכם להבין את המשמעות וההבדליםכל פנינה שגדלה בתוך צדפה, מוגדרת כפנינה אמיתית. הגדרה זו, כוללת גם פנינים מתורבתות, כלומר, פנינים שגדלו בתוך צדפה ,אך בתנאים מבוקרים,תוך כדי התערבות בתחילת התהליך של גדילת הפנינה. ישנם כאלו המניחים  הנחה שגויה, כי רק פנינים שגדלו בטבע הן פנינים אמיתיות, ואילו פנינים מתורבתות אינן כאלה.

מבחן השן

כדי לקבוע אם פנינים אמיתיות או לא ,ישנן כמה בדיקות, שהמוכרת מבין כולם היא  "בדיקת השן" ,בה לוקחים את הפנינים ומעבירים אותם תחת השן;אם ישנה תחושה של חספוס ,אז מדובר בפנינים אמיתיות. לעומת זאת אם הפנינה מרגישה חלקה לגמרי, מדובר בזיוף. ישנם עוד שיטות נוספות כדי לקבוע בודאות אם פנינים אמיתיות או לא. מבחן זה נחשב לסופי , וקובע , וזאת לאחר שנדקו אלמנטים נוספים בפנינים .

מבחן ה " צף ברגע "


ראשי התיבות של  :צבע, פני שטח ,ברק,גודל, ועיגול . אם כל הפנינים הם עגולות כדוריות מושלמות - הרי שזהו רמז לזיוף, כיוון שפנינים לעולם לא יהיו עגולות בצורה מושלמת . אם במחרוזת הפנינים כל הפנינים שוות בצבען - כלומר כולם בצבע וגוון זהים לחלוטין, וגם הברק שלהם זהה בין כל פנינה , הרי זה סימן מסגיר נוסף . כמו כן, אם פני שטח הפנינים נקיים לחלוטין בכולם - יש לחשוש , כיוון שבפנינים, תמיד יהיו נקודות קטנות וזעירות או הפרעות על פני השטח  . באם כל הסימנים שציינו לעיל קיימים , הרי שמדובר בזיוף . למידע נוסף

מחיר הפנינים


מחיר זול מידי עבור פנינים מהווה גם הוא סימן נוסף לדאגה . זאת כיוון שגידול פנינים מצריך השקעה של זמן וכסף , ואין הגיון למוכרם במחירים של פלסטיק . לדוגמא, אם ראינו מחרוזת פנינים עגולות ויפות של 12-13 מ"מ במחיר של 100 שקל , הרי  שמדובר  בזיוף . לרוב, מחירי פנינים איכותיות יתחילו באזור ה-400 שקלים .
שרשרת פנינים אמיתיות

משמעות המונח "פנינים אמיתיות"


כאמור, המשמעות של פנינים אמיתיות ,הינה בתהליך הגדילה, כלומר אם הפנינים גודלו בתוך צדפה. אורך הזמן שלוקח לגדל פנינה בתוך צדפה עומד על כ 5 שנים בממוצע ,כאשר הזמן המינימלי לגידול פנינה עומד על שנתיים, ואילו הזמן המקסימלי יהיה 12 שנה. למרות זאת, מעדיפים המגדלים את הפנינים שגידולם לוקח בין 6-4 שנים . פנינים גדולות ומיוחדות  יגודלו בפרקי זמן ארוכים יותר.
 עקרון תהליך גידול פנינים מתורבתות הוא למעשה כשהצדפה עדיין קטנה, מחדירים לתוכה באופן מיקרוכירורגי שתל שקמה שנלקח מצדפה אחרת; לאחר מכן , מחזירים אותה למים למשך כמה שנים,והיא תצפה את אותו השתל בהפרשות היוצרות את הפנינה.הקושי בגידול פנינים אמיתיות הוא בתהליך זה,כיוון שחלק גדול מהצדפות מתות לאחר הכנסת השתל.כפי שהסברנו במאמר על תהליך היווצרות הפנינה .


פנינים טבעיות


פנינים אשר גדלו בצורה טבעית ללא התערבות אדם כלל, נקראות פנינים טבעיות . בעבר , פנינים אלו נקראו פנינים אמיתיות , ואילו פנינים המגודלות עם התערבות אדם נקראו פנינים מתורבתות .  מותר לציין כי פנינים טבעיות איכותיות כמעט ובלתי אפשרי למצוא כיום, וגם אם כן, מחירן יהיה גבוה עד כדי מאות אלפי דולרים.