דימוי הפנינה כסמל סטטוס

כיצד קיבלה הפנינה את הדימוי הנשי והאציל,מהעת העתיקה ועד לימינו


לא אחת אנו שומעים אנשים מתבטאים באמרות כמו : אני מחכה לשמוע את הפנינים שיצאו מפיו ,או, פה מפיק מרגליות ,או הפנינה של המזרח ...
מדוע? מכיוון שדימוי הפנינים בעולם המודרני נשען על היסטוריה ארוכה המהללת ומשבחת את ערכן של הפנינים.

מציאת פנינים בעת העתיקה

בעת  העתיקה ,פנינה הייתה נדירה ביותר , וכמו שהסברנו במאמרים הקודמים , הסיכוי למציאתה  היה כמעט אפסי. זאת מכיוון שהתהליך עצמו מוביל
להיווצרותה הינו תהליך מסובך ומורכב, והתנאים להתפתחות פנינים בתוך צדפות עמד על  1% בלבד מכלל הצדפות. נוסיף לעובדה זו את המציאות הקשה שעמדה בימים ההם לשליית פנינה; בעת העתיקה, לצוללן לא היו אמצעי עזר נשימתיים הקיימים כיום כגון : מיכל חמצן ,וסת ,וחליפת צלילה, מה שהגביל לאין ערוך את הצוללן ויכולתו .
פרט לכך ,נוסיף כי הצדפות היו פזורות בכל רחבי האוקיינוס, ואילו האדם יכול היה להגיע רק לחלקים ממנו מפאת גודלו העצום. אם נחבר את כל התנאים האלו יחד ,
נגיע למסקנה שהסיכוי למציאת פנינה בתור צוללן בעת העתיקה  עמדה על פחות מ 1% . הפנינים השכיחות ביותר שהיו נמשות ע"י הצוללנים בעת ההיא היו פנינים ממוצעות בגודלן- כ7-9 מ"מ בלבד. יחד עם זאת , מידי פעם ,היו מתגלות פנינים מיוחדות בגודלן ,לדוגמא פנינה בגודל של 20 מ"מ ,והיו למשאת נפשם של הצוללנים באותה תקופה, כיוון שנחשבו לפנינים שערכן עולה על כל דמיון .

אחד מהמאפיינים הבולטים הקיימים בפנינים לעומת אבני החן האחרות הוא הברק שלה . כאשר שולים פנינה מתוך צדפה, אין צורך לעבד אותה יותר ,היא מגיעה כאבן מלוטשת ,עגולה ככדור ,מלאת ברק ,ולרוב צבעה לבן . לעומת זאת , אבני חן אחרות יש  צורך ללטשם ולעבדם  על מנת  שיוכלו להפיק מהן את הברק האופטימלי , וכנ"ל לגבי צורתן ,יש לעבדן עד  שמגיעים לצורה המתבקשת . בפנינים כפי שהסברנו ,אין צורך בתהליכם אלו ואפשר לשבץ באופן מידי את הפנינה בתוך תכשיט . עובדה זו , גרמה לאנשים להאמין כי הפנינה  היא מתנה מיוחדת  אשר ניתנה על יד  אמא טבע  ממעמקי הים , וכי עוד רבות כמוה שוכנות בתוככי האוקיינוסים מחכות  להתגלות ע"י מחפשים נועזים.

רבים מהמחפשים באותה  התקופה מתו כתוצאה  מדקומפרסיה (מחלת צוללנים הנגרמת בעקבות לחץ אטמוספרי גבוה) ,ואחרים מתו  בטביעה . כמו כן ישנם סיפורים רבים על צוללנים המנסים להוציא פנינה מתוך צדפה ,אך לרוע מזלם, הצדפה סגרה עליהם ,והם נאלצו למות מוות בטביעה  תוך כדי שהם נוגעים בעושר  הרב.מותר לציין כי סיפורים שכאלו העצימו עוד יותר את דימויה של הפנינה בקרב  האנשים ,בתור תכשיט שאנשים מתו עבורו ,והגבירו  את המיתוס סביב הפנינה . היו אף שסברו כי הפנינה הייתה משהו אלוהי שאסור לגעת בו ,ויש להשאירו בתוך הים על מנת שלא להכעיס את האלים. ההוכחה של האנשים אלו הייתה איפה בעובדה שהרבה מחפשים נספו תוך כדי החיפוש ,וכאלה שניסו לגעת בפנינה והצדפה "הענישה" אותם, תוך כדי זה שהיא סוגרת עליהם ומשאירה אותם למות . 


פנינים כאלגוריה נשית

עם הזמן למד האדם להעריך את  הפנינה בתור אבן חן יקרה. אך מהן הסיבות מלבד היותה נדירה להיותה כזו נחשקת ? אחת הסיבות היא דימויה הנשי ; חלק מתכונות הפנינה יוחסו לנשים : מבנה הפנינה  הכדורי  וההרמוני -סימל את ההרמוניה  והעידון הקיים בנשים, צבעה הלבן -סימל את תמימותה של נערה בתולה -שכידוע הייתה 
סמל תרבותי מקובל בזמן העת העתיקה , וברק הפנינים היה סמל לנעורים ויופי נשי.  ככלל, נדירות הפנינה והימצאותה במעמקי הים ,עד  אשר מישהו מצא אותה , תרמה לדימוי התמימות , הפנינה התמימה אשר שוכבת שנים רבות ללא הפרעה  בתוך הצדפה, עד אשר  מגיע אדם ומוציא אותה מתוכה ושם אותה על אשתו בתור תכשיט-תרמה רבות לדימויה  התמים.  אם נצרף את כל הפרטים האלו יחדיו , יחד עם העובדה  שהן נענדו על ידי נשים בתור תכשיט נבין  שהפנינה מסמלת מעל לכל  את האשה.
באופן כללי , בעולם העתיק , תמיד הים סימל  משהו זכרי , החובה בתוכו אלמנטים נשיים ,הדוגמא הבולטת לכך היא האגדות אודות בת הים ,אשר קיימות בתרבויות שונות.
גם המילה "פנינה" בעצמה מקבלת בעברית  משקל של נקבה , ושמה הגזור מהשורש פ.נ.ן הוא למעשה (לפי אחת הסברות) "פנים רבות" הודות לצורתה העגולה של הפנינה ,שבכל מקום שנסתכל עליה נראה למעשה את הפנים שלה .
פרט לזאת ,רוב ציבור  עונדי תכשיטי הפנינים ,רובן ככולן היו  נשים , מה  שהוסיף  גם כן לדימוי נשי , ועל כן היה זה תכשיט שנוהגת לענוד אותו רק נשים , לרוב ,נשות המעמד הגבוה,נסיכות , מלכות רוזנות וכו'.

סוף דבר

ההיסטוריה  רוויית הדימויים הנשיים , האגדות והסיפורים אודות אנשים שקיפחו  את חייהם במטרה להשיג את הפנינה , המלכות  והנסיכות שענדו אותן ,נדירותה הרבה ,  כל אלו יצרו  דימוי חזק במיוחד בתודעת האנשים , עד שהפכה משם עצם -לתואר , ומאבן חן לסמל של חוכמה יופי ועושר.