פנינים כמרפא

שימושם של הפנינים בעולם הרפואה המסורתי

 

פנינים כמרפא


מלבד השימוש הנפוץ בפנינים בתעשיית בתכשיטים והאופנה , לפנינים מיוחסות גם סגולות רפואיות רבות. כבר בימי קדם ,נעשה שימוש בפנינים כרפואה לתחלואים שונים.עדות לכך , אנו מוצאים במקורות היהדות ,בגמרא , אשר דנה בסוגיה האם פנינים הם כשרות למאכל . פרט לכך ישנם עוד עדויות היסטרויות במקומות שונים ובתרבויות שונות .

ברפואה הסינית המסורתית יש התייחסות לפנינים כאל מרפא העוזר בחידוש ובשמירה על עור הפנים. בנוסף לכך , ישנם סגולות מרפא רבות ברפואה הסינית המסורתית אשר מיוחסות לצריכת אבקת פנינים :


הקלה על רעידות בגוף ,ועויתיות למינהן , ייצוב רגשות .

מרגיע את העצבים ומסייע בהרגעת כלי הדם והלב .

משפר את הראיה ואף משפר את טווח הראיה.

מעכב התפשטות דלקות בעינים.

מנקה חמרים רעילים מהגוף

ריפוי דלקות שונות ,והקלה בכאבים

מאיץ החלמת פצעים פתוחים ,ומחדש רקמות

מצעיר את העור וגורם להתחדשות תאי עור, ולמרה צ צעיר ועדין של עור הגוף והפנים.

אנטי אייג'ינג לעור הפנים

מאריך את תוחלת החיים


כאמור לעיל , אלו התכונות אשר מיוחסות לפנינים ברפואה הסינית המסורתית. לכן בסין , שכיח מאוד למצוא אנשים הנוטלים אבקות פנינים לכל המטרות הרשומות לעיל ובמיוחד לעור הפנים. ברפואה המודרנית , ישנה התייחסות לאבקות פנינים ולפי מחקרים שנעשו בנושא ,צריכת אבקות פנינים אכן משפרת את מראה עור הפנים. יש לציין כי בארה"ב ומדינות מערביות אחרות , מתייחסים לאבקת פנינים בתור תוסף מזון , בדומה לויטמינים ,ולא כתרופה פרמקולוגית. יחד עם זאת בסין , אבקת פנינים נחשבת לתרופה לכל דבר ,וכיום כיוון שהן מצויות לרוב, מחירן הוא יחסית זול , והביקוש לאבקת פנינים גובר כל העת , במיוחד בקרב נשים .


אחת הסיבות שבגינה מייחסים לפנינים סגולולת מרפא ובמיוחד לעור הפנים , תלויה בהרכבה הכימי . כיוון שפנינה מורכבת מחומצות -אמינו בסיסיות המצויות בים או בנהרות ,כאשר נוטלים אבקת פנינים מסיסה במים , חומצות האמינו הללו נספגות בגוף ,ועל פי מחקרים שונים ,עוזרים לעור הפנים והגוף ,וגורמים למראה צעיר ועדין של העור.יתרה מכך , ישנם רבים המאמינים כי לסינים יש עור חלק וצעיר בזכות אבקות הפנינים , אשר היו רגילים כבר לצרוך מאז גילוי הפנינה על ידי האדם .


כמו כן , בנוסף לצריכת פנינים מסיסים במים , ישנן אבקות פנינים המיועדות לשימוש חיצוני, וניתן להשיג אותן לעיתים הפרפומריות למינהן. לרוב ,אבקות אלו יקרות מאוד ,ומיוצרות על ידי חברות קוסמטיקה ידועות. הן מגיעות בתור קרם פנים המשלב בתוכו אבקת פנינים טחונה. יש לציין כי אפשר להשיג את אותו אפקט המצוי בקרמים אלו ,אם ניקח אבקת פנינים יבשה ,ונערבב אותה יחד עם קרם פנים אשר אנו משתמשים בו בכל יום ,ונמרח בעדינות על הפנים . נשיג את אותה התוצאה אשר מושגת בקרמים היקרים ביותר אשר מתפארים בכך שבתוך הקרם שלהם ישנה אבקת פנינים.


אם כן , נמצא כי צריכת אבקת פנינים דרך הפה או בצורה חיצונית , מצויה בשימוש יומיומי , בקרב נשים רבות בעולם ,לצורך יופי , טיפוח של העור , ובקרב גברים ונשים כסגולת מרפא לתחלואים רבים .

גישת המדע המודרני לפנינים כמרפא עדיין מתגבשת , כיוון שעדיין ישנם מחקרים רבים המתנהלים ,ע"י קבוצות מחקר שונות . ברם אפשר לומר שחלק מהטענות הרפואה הסינית המסורתית הוכחו כנכונות במידה מסוימת, במיוחד באשר לעור הפנים והגוף .  פרט לכך , ידוע כי לפנינים (כתכשיט) ישנה השפעה חיובית  על מצב הרוח ,והן מוסיפות אנרגיות רוחניות וחיוביות . ניתן לקרוא בהרחבה בנושא זה באתרים המתעסקים בריפוי הוליסטי ואנרגיות , שם, בנוסף לתכונות הריפוי של הפנינים , ישנם תכונות ריפוי הוליסטיות.* המאמר לעיל מסביר על פנינים ותכונותיהם על פי המסורת הסינית, ואינו לוקח אחריות על תוצאות המחקרים או מעשים של אנשים אחרים.